UA-209797683-2
TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİ İÇİN PSİKOTEKNİK RAPOR DENETİMLERİ 1 OCAK 2021 İTİBARİYLE BAŞLIYOR!

Toplu ulaşım ya da ticari yük aracı kullanan sürücülerin, psikoteknik teste girmesi için belirlenen süre 30 Haziran 2021 de sona eriyor!

Trafik kazalarını önlemeye yönelik şoförlerin psikoteknik teste girmesi zorunlu hale getirilmiş ilgili raporu almak için de son tarih 31 Aralık 2020 olarak belirlenmişti.Ancak bu süre son kez olarak İçişleri bakanlığınca 30 Haziran 2021 tarihine ertelendi.Bu tarihten sonra trafikte yoğun bir şekilde psikoteknik rapor denetimleri yapılmaya başlanacaktır.

Bu tarihten sonra yapılacak yol denetimlerinde sürüclere ve araç sahiplerine ayrı ayrı olma üzere 1180 TL idari para cezası uygulanacak.

Psikoteknik raporları 1 Ocak 2021 itibariyle artık e devlet sisteminde rapor şeklinde yer almakta olup denetim yapanlar psikoteknik raporlarınıe devlet üzerinden denetleyecekler.

"Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu" için sürücüler; dikkat, koordinasyon, hız, mesafe tahmini ve görsel algı gibi 12 testten geçiriliyor.

Sürücülerin, refleks, algı ve karar verme kabiliyetleri ölçülüyor.

Psikotekni testlerinden başarıyla geçenler uzman bir psikiyatriste en geç 45 gün içerisinde baş vurarak muayene olmaları gerekmektedir.Aksi halde psikoteknik raporları geçersiz olmaktadır.

Psikoteknik raporları 5 yıl geçerli olup, her 5 yılda bir yenilenmesi gerekiyorwhatsapp